Voltea +48 52 320 11 36

Barwa światła. Która jest lepsza: ciepła, neutralna czy zimna?

 

W poprzednich artykułach zapoznaliśmy się z zagadnieniami parametru IP oraz IK. Zachęcam do ich przeczytnia 🙂 Poniżej linki:

 

 

www.voltea.pl/elektroblog/stop

www.voltea.pl/po-co-nam-to-ik/

 

 

Kolejnym parametrem oświetlenia LED o którym warto mieć pojęcie jest temperatura barwowa. No właśnie…..co to właściwie jest? Na pewno spotkałeś/-aś się z pojęciem barwy „ciepłej”, „zimnej” czy też „neutralnej” przy zakupie źródła światła. Jaką wybrać? Która jest lepsza? Postaram się w paru zdhttps://voltea.pl/po-co-nam-to-ik/aniach odpowiedzieć na te pytania.

 

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o jednostce miary – barwa światła mierzona jest w Kelwinach. Oznacza się ją literką K. Zasada jest bardzo prosta- im mniej Kelwinów tym barwa cieplejsza a im więcej, tym barwa zimniejsza. Zasadniczo przyjmuje się że światło ciepłe ma poniżej 3300K, światło neutralne od 3300K-5300K a światło zimne powyżej 5300K.

 

1800 K – barwa światła świeczki

2700 K – barwa klasycznej żarówki

3000 K – wschód i zachód Słońca

5500 K – barwa lampy błyskowej

10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba

28000-30000 K – błyskawica

 

 

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia w którym przebywamy?

 

 

Sprawa jest dość złożona. Aby ułatwić sobie zadanie wyszukania odpowiedniej temperatury barwowej źródła światła warto zadać sobie pytania: „do jakiego pomieszczenia je potrzebuję?”, „Jaki efekt chcę osiągnąć?”

Barwa światła ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Krótko mówiąc: im barwa cieplejsza tym bardziej nas relaksuje. Im zimniejsza tym bardziej pobudza do działania.

Światło ciepłe 2700-3300 K sprzyja wypoczynkowi i relaksowaniu się. Dlatego pomieszczenia, w których chcemy odpocząć po pracy (np. sypialnia) powinny być głównie tak oświetlone. Urządzając np.kawiarnie również warto zastosować cieplejszą barwę światła. Będziemy kojarzyć takie miejsce z relaksem i przytulnością. Ciepłe światło uwydatnia ciepłe barwy i powoduje że zimne stają się bardziej stonowane. Powoduje że nasza skóra wygląda bardziej naturalnie i atrakcyjnie co niezaprzeczalnie wpływa na nasz pozytywny nastrój.

Światło neutralne 3300-5300 K sprzyja komfortowi dziennego funkcjonowania oraz pobudza nas do działania. Świetnie nadaje się zatem do oświetlania biur, klas szkolnych czy pomieszczeń dziennych, np. salonu czy kuchni gdzie niewątpliwie nie chcielibyśmy być za mocno zrelaksowani czy ospali.

Światło zimne 5300-6500 K sprzyja podwyższeniu koncentracji. Najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie musimy zachować czujność: techniczne stanowiska pracy, drogi czy też parkingi podziemne. Bardzo dobrze spełnia się również w roli oświetlenia punktowego kiedy chcemy oświetlić schody, półki czy podkreślić ciekawe przedmioty. Analogicznie do światła cieplego, światło zimne intensyfikuje odbiór zimnych kolorów a redukuje odbiór barw ciepłych. W tym świetle nasza skóra nawet mocno opalona będzie wyglądała blado i mniej korzystnie niż w przypadku barwy ciepłej czy neutralnej.

Dwie lampy z możliwością wyboru trzech barw

Podsumowując, nie można stwierdzić która barwa światła jest lepsza a która gorsza. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać i do jakich celów jej użyć. W niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się barwa ciepła, w innych neutralna, a jeszcze w innych zimna.

Swoją drogą jest to niesamowite, żyć w czasach w których mamy wpływ na to w jakich barwach będziemy widzieć i odbierać świat. Sprawmy więc aby ona wpływała na nas jak najlepiej – w pracy pobudzała do działania a w domu relaksowała.

 

 

 

Pozdrawiamy

Zespół Voltea