Voltea +48 52 320 11 36

Nawilżacz powietrza, czy warto go kupić?

 

Nawilżacz powietrza to bardzo przydatne urządzenie, które może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Zanim jednak przystąpisz do jego zakupu, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy, które pomogą Ci zarówno lepiej z niego korzystać, jak i zapoznać się z jego specyfikacją.

 

Jeśli w Twoim domu mieszkają alergicy, sprawdź czy nawilżacz powietrza nie ułatwi Ci życia. Dobrze dobrane urządzenie wpływa na poprawę jakości powietrza w domu, a jego mieszkańcy rzadziej chorują.

Wiedziałeś, że gdy w Twoim domu wilgotność powietrza jest zbyt mała, może osłabiać system odpornościowy u domowników? Niezależnie od ich wieku? Zbyt wysoka wilgotność też nie jest wskazana ale o tym za chwilę.

 

 

Jaka zmierzyć wilgotność powietrza?

Zmierzenie wilgotności powietrza to podstawowa czynność którą powinniśmy wykonać przed zakupem nawilżacza. Każdy dom czy mieszkanie, w którym mieszkają dzieci oraz alergicy, powinno być zaopatrzone w higrometr, który mierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Można go kupić bez problemu za kilkanaście złotych ale jeśli masz już w domu stację pogodową może okazać się że już go posiadasz 🙂

Jeśli Twoje pomiary oscylują między 40-60% oznacza to że masz prawidłowy, optymalny poziom wilgotności powietrza, zdrowy dla Ciebie i Twoich domowników. Jeśli wilgotność jest poniżej 40% może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Kiedy się tak dzieje? Przeważnie zimą, w sezonie grzewczym oraz w upalne dni. Łatwo to zauważyć gdyż od razu wysusza się nam śluzówka nosa oraz dają nam o tym znać nasze oczy, które szybciej się męczą, mogą również być przesuszone oraz sprawiać wrażenie piekących. Jednym słowem funkcje ochronne naszej błony śluzowej maleją i stajemy się bardziej podatni na bakterie, wirusy czy alergeny. Częściej chorujemy oraz nasza alergia może się nasilić. Suche powietrze to również zła jakość snu, zmęczenie, sucha skóra i włosy a nawet usychanie roślin domowych.

Należy przy tym pamiętać iż za duża wilgotność – powyżej 60% też nie jest wskazana. Może ona prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni co jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Podsumowując najważniejszy jest jest umiar 🙂

 

Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Oczywiście, że warto ale tylko w przypadku kiedy musimy dodatkowo to powietrze nawilżać i nasz higrometr wskazuje nam zaniżone wartości wilgotności. Nie ma na pewno sensu nawilżać powietrza dodatkowo kiedy takiej potrzeby nie ma.

 

 

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Nawilżaczy powietrza na rynku jest naprawdę bardzo dużo. Wyróżniamy główne 3 typy: parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Warto poszukać dostępnej wiedzy na temat tych typów i wybrać odpowiedni nawilżacz dla siebie.

Przy wyborze odpowiedniego nawilżacza warto wziąć pod uwagę jego typ, wydajność, pojemność zbiornika, czujniki, głośność pracy, rozmiar czy opcje dodatkowe. Każdy nawilżacz bowiem może być dodatkowo wyposażony w różne funkcje, takie jak np. aromatyzator, lampkę nocną, głośnik bluetooth, oczyszczacz powietrza, jonizator i wiele innych. Oczywiście musisz się skupić na tym, co jest potrzebne Tobie i Twoim bliskim.

Warto również zwrócić uwagę na wzornictwo, gdyż często zapominamy, że to urządzenie może stanowić element dekoracyjny współczesnego wnętrza. (Zapraszamy do zapoznania się z ofertą NANOCARE)

 

 

 

 

 

Pozdrawiamy serdecznie

Zespół Voltea