Voltea +48 52 320 11 36

Zanim kupimy oprawę dobrze jest wiedzieć ile światła ona emituje.

I tutaj pojawia się problem, bo część producentów podaje tą wartość w Lumenach a część w Luxach. Warto przybliżyć sobie ten temat.

 

 

Co to jest Lux?

 

Lux oznaczany jest symbolem literowym lx. Jest to jednostka natężenia światła którą określa strumień świetlny padający na powierzchnię 1m2. Natężenie światła tego samego źródła będzie się zmniejszać lub zwiększać w zależności od odległości od oświetlanej powierzchni.

Podsumowując, im dalej zostanie umieszczone źródło światła tym mniejsze będzie jego natężenie. Jeden Lux jest równy 1 Lumenowi na 1m2. 

 

Co to jest Lumen?

 

Lumeny oznaczamy symbolem lm. Jest to jednostka miary strumienia świetlnego, czyli całkowitej mocy światła jaką emituje dane źródło, przechodząc przez wybraną powierzchnię. Mówiąc najprościej – im więcej źródło światła ma lumenów tym więcej światła nam ono dostarczy.

W Lumenach bardzo ważna jest skuteczność świetlna ponieważ pokazuje jak wydajne jest źródło światła i jak przekształca energię w światło. Podaje się ją w lm/W.

 

 

 

Z powyższego widać, że prawidłowe jest podawanie emitowanej przez źródło mocy światła w Lumenach (lm). W Luxach (lx) natomiast określamy natężenie światła w konkretnym miejscu. Jesto ono zależne od wielu czynników: odległości od źródła światła, kolory ścian, koloru podłogi itp.

 

 

Pozdrawiamy

Zespół Voltea