Voltea +48 52 320 11 36

Formaldehyd w powietrzu i Twoim domu.

  Ostatni artykuł poświęcony był zjawisku, jakie towarzyszy nam już od lat. Mowa oczywiście o smogu, który jest wszechobecny a bardzo mocno daje się we znaki w sezonie jesienno-zimowym. Okazuje się niestety, że to nie jedynie zagrożenie, jakie czeka na nas w powietrzu. Jest coś, co wdychamy nieświadomie. To, nazwijmy rzecz po imieniu, cichy zabójca, o którego obecności często nie wiemy. To formaldehyd.  

  • Światowa Organizacja Zdrowia WHO informuje, że stężenie formaldehydu powyżej 50 µg/m3 może być dla ludzi niebezpieczne.
  • Według Państwowego Instytutu Badawczego w Polsce liczba osób zawodowo narażonych na szkodliwe działanie tego związku wynosi prawie 15 tys.
  • W 2004 agencja IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) zakwalifikowała formaldehyd jako substancję kancerogenną.

 

Jest to związek, który bardzo dobrze wchłania się przez nasze drogi oddechowe, do tego rozpuszcza się w wodzie więc doskonale wchłania się właśnie przez nasze oskrzela. Jest także obecny w zawieszonym pyle, będącym częstym zanieczyszczeniem powietrza wewnętrznego.

    Prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorum Analiz Śladowych w Zakładzie Chemi Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej udzielił informacji o fakcie, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych. Twierdzi również, że najpoważniejszym źródłem emisji formaldehydu do powietrza są zakłady produkujące i wykorzystujące żywice formaldehydowe i polioksymetylen. Są to zakłady, które wytwarzają płyty wiórowe, paździerzowe, pilśniowe, sklejki, płyty MDF, fabryki produkujące tekstylia, kleje. Inne procesy, które również się do tego przyczyniają to spalanie drewna, paliw kopalnych oraz spaliny samochodowe. Formaldehyd to trzeci związek chemiczny zaraz za toulenem i ksylenem pod względem emisji z materiałów budowlanych.   Co to takiego ten formaldehyd (aldehyd mrówkowy)?   Jest to związek chemiczny, trujący, który występuje w każdym domu, miejscu pracy, przestrzeniach użyteczności publicznej. To gaz o ostrym zapachu, który w małych stężeniach jest tolerowany przez organizm człowieka, ale w miejscach, w których przebywamy może osiągnąć stężenie dla nas niebezpieczne. Formaldehyd podrażnia, błony śluzowe oka, gardła i całych dróg oddechowych. Możemy przez niego kichać, kaszleć czy mogą nam łzawić oczy. Wiele badań medycznych wykazało związek pomiędzy zaburzeniami czynności płuc, zmniejszeniem częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli a obecnością formaldehydu w powietrzu.  

Gdzie występuje formaldehyd?

  Jego zastosowanie jest wszechobecne. Można go znaleźć w naszym mieszkaniu, kosmetykach czy lakierach. W warunkach domowych występuje np. w środkach czystości, w panelach podłogowych, meblach, dywanach, tapetach, wykładzinach, farbach, materiałach izolacyjnych. Formaldehyd z racji na swoje właściwości konserwujące i odkażające znalazł szerokie zastosowanie, m.in. w produkcji kosmetyków i środków higieny. Spotkamy go np. w tuszach do rzęs, lakierach do paznokci, dezodorantach, odżywkach i szamponach do włosów oraz mydłach.  

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć stężenie formaldehydu w naszym domu i otoczeniu?

 

  • Przede wszystkim musimy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Kiedy otwieramy okna wpuszczamy do wnętrza czyste i świeże powietrze, a to zanieczyszczone wypuszczamy na zewnętrz.
  • Warto sprawdzić drożność naszej instalacji wentylacyjnej, nie zasłaniać kratek. Można również zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane urządzenia wentylacyjne.
  • Jedną z lepszych metod jest zakup oczyszczacza powietrza, który dzięki filtrowi węglowemu oraz HEPA skutecznie możne wyłapać cząsteczki formaldehydu z powietrza, oraz wszelkie zanieczyszczenia w formie stałej.Wykonany z granulek węgla aktywnego filtr węglowy trwale pochłania wszelkie szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy. 1 gram węgla aktywnego skrywa około 1500 m2 powierzchni aktywnej! Filtr HEPA fizycznie zatrzymuje zanieczyszczenia o cząstkach stałych, np. benzopirenu czy pyłów zawieszonych PM 2,5 jak również kurzu, bakterii czy drobnoustrojów. Skuteczność filtracji zależy od klasy wykorzystywanych filtrów. Najlepiej zaopatrzyć się w oczyszczacz z filtrem HEPA H13.

  Jaki wybrać oczyszczacz do swojej przestrzeni? Sprawdź ofertę www.nanocare.com.pl  

  • Dobry wpływ na powietrze w domu mają również rośliny, które filtrują powietrze z toksycznych dla nas substancji. Warto zaopatrzyć się w takie gatunki jak: skrzydłokwiat, wężownica, dracena, fikus czy aloes.
  • Przed zakupem kosmetyku sprawdźmy jego skład, czy zawiera w sobie tej trujący związek. Dzisiaj wybór produktów jest tak ogromny, że z pewnością znajdziemy dobry zamiennik posiadający lepszy skład.
  • Jeśli remontujemy naszą przestrzeń, zainwestujmy w farby oraz materiały, które nie zawierają formaldehydu lub mają jego obniżoną zawartość.

  To tylko kilka przykładów pokazujących jak możemy ograniczyć wpływ formaldehydu na nasze zdrowie. Możemy zrobić dużo więcej. Ale od czegoś trzeba zacząć…:-)

Bądźmy świadomi ! Tylko rozsądne wybory mają wpływ na nasze zdrowie !

Pozdrawiamy

Zespół Voltea