Voltea +48 52 320 11 36

Współczynnik oddawania barw

 

 

Jeśli do tej pory nie wiedziałaś/-eś o jego istnieniu warto zasięgnąć wiedzy na jego temat i uwzględnić go przy zakupie źródła światła. Jest on powiązany z temperaturą barwową.

 

 

Zacząć trzeba od tego, że większość przedmiotów, obiektów na naszej planecie nie emituje własnego światła. Widzimy je dzięki temu, że odbijają one padające na nie światło. Nasze oczy w drodze ewolucji przystosowały się do odbierania światła słonecznego. W takim świetle widzimy wszystkie barwy.

Wiadomo jednak, że nasz tryb życia coraz bardziej „zamyka” nas w pomieszczeniach. Coraz mniej przebywamy w świetle słonecznym a coraz częściej korzystamy ze światła sztucznego. Dlatego powinniśmy przykładać dużą wagę do dobrej jakości oświetlenia wewnętrznego, ponieważ zapewnia ono nam dobre odwzorowanie widzianych przez nas kolorów.

 

Co to jest ten współczynnik CRI (Ra) ?

 

 

CRI z angielskiego „colour rendering index” (Ra) jest to wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyraża się go cyfrą od 0 do 100. Określa on jak odwzorowane są barwy przedmiotów pod wpływem oświetlenia. Nietrudno domyślić się, że im wyższy jest ten współczynnik tym barwy są lepiej oddane i przedmioty wyglądają bardziej naturalnie. Skrót CRI lub Ra możemy stosować zamiennie.

Jeśli Ra = 100, oznacza to idealne oddanie koloru, które przypisuje się światłu dziennemu. Niskie CRI może znacznie zniekształcić kolory. Taki wskaźnik posiadają lampy sodowe, które były jeszcze do niedawna powszechnie stosowane w oświetleniu ulic. Obecnie ich miejsce zajmują sukcesywnie energooszczędne lampy LED o wysokim współczynniku CRI.

 

 

 

CRI (Ra) a nasze samopoczucie

 

Współczynnik oddawania barw może oddziaływać na nasz nastrój i samopoczucie podobnie jak barwa światła. Jeśli więc zależy nam na dobrym efekcie nie powinniśmy kupować źródła światła, które ma niskie CRI. Nie osiągniemy wtedy zamierzonego efektu a kolory przedmiotów, które chcemy oświetlać i tak będą wyglądały blado i mdło pomimo odpowiednio dobranej temperatury barwowej.

Im współczynnik jest wyższy tym będziemy lepiej czuli się w danym pomieszczeniu. Będziemy na pewno mniej zmęczeni i łatwiej będzie nam wykonywać powierzone zadania. Takie oświetlenie warto zainstalować w pomieszczeniach gdzie wymaga się od nas większej precyzyjności i uwagi (miejsce pracy, latarnie uliczne) oraz w miejscach, gdzie chcemy podnieść atrakcyjność produktów (sklepy)

Oświetlenie o wysokim współczynniku Ra ma bardzo duże znaczenie w łazience. Z pewnością kobiety docenią taki wybór kiedy będą nakładać make-up ;-).

Podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o pomieszczenie kuchenne. Dużo atrakcyjniej wygląda żywność jeśli Ra jest wysokie.

Moża, by jeszcze dużo pisać na temat tego wskaźnika. Myślę, jednak że podstawowe informacje zostały tutaj ujęte i wystarczą, aby przekonać Cię do zwrócenia uwagi na ten parametr przy zakupie źródła światła.

 

Pozdrawiamy

Zespół Voltea