Voltea +48 52 320 11 36

Aby poruszanie się po parkingach po zmroku było możliwie najbardziej bezpieczne oraz komfortowe, należy zastosować odpowiednie oświetlenie. Na rynku istnieje bardzo wiele opraw LED, które są przystosowane do montażu w tego typu miejscach. Są dostępne w różnych wariantach i konfiguracjach, dzięki czemu każda z osób może wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo przed obiektami, takimi jak na przykład galerie handlowe, szpitale czy szkoły.

Odpowiedni projekt i akcesoria oświetleniowe

Montaż opraw LED na parkingach nie powinien być pozostawiany przypadkowi. Bardzo istotne jest przygotowanie odpowiedniego projektu, który umożliwi dobór właściwej mocy oświetlenia oraz miejsca jego instalacji. Dzięki temu każdy zakątek parkingu będzie w odpowiedni sposób oświetlony.

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się oprawy parkingowe wykonane w technologii LED. Akcesoria te są znacznie bardziej trwałe, odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, a co najistotniejsze – dużo bardziej oszczędne niż oprawy tradycyjnie stosowane.

Oświetlenie parkingu – wymagania

Bardzo ważną informacją jest fakt, że oświetlenie stosowane na parkingach powinno spełniać określone normy europejskie. Najważniejsze parametry, które są brane pod uwagę przy doborze opraw parkingowych są:

– odwzorowanie barw (Ra),

– współczynnik ograniczenia lśnienia (lm/W)

Najistotniejszy jest jednak wskaźnik natężenia oświetlenia na parkingu oraz jego równomierność rozprzestrzeniania się. Wskazuje on na to, ile światła potrzeba do oświetlenia określonego typu parkingu.

Jak dobrać oprawę na parking?

Normy oświetleniowe zależą od tego, jakie natężenie ruchu panuje na danym rodzaju parkingu. Z tego właśnie względu zostały opracowane trzy podstawowe typy parkingów. Miejsca o niewielkim ruchu komunikacyjny (place obok sklepów lub bloków mieszkalnych) powinny posiadać oprawy o natężeniu światła ok. 5 lx. Parkingi o średnim natężeniu ruchu (przy biurowcach, fabrykach i obiektach sportowych) powinny posiadać akcesoria oświetleniowe o natężeniu ok. 10 lx.

Parkingi o dużym natężeniu ruchu (galerie handlowe lub szkoły) powinny posiadać oświetlenie znacznie mocniejsze. Przepisy przewidują bowiem montaż opraw o natężeniu 20 lx. Tylko w ten sposób ruch pojazdów oraz pieszych będzie mógł się odbywać możliwie najbardziej bezpiecznie.