Voltea +48 52 320 11 36

Podsumowanie wakacyjnych modernizacji

 

 

Nastał wrzesień. Za oknami typowo jesienna aura. Jest to bardzo dobry moment na podsumowanie wakacyjnych modernizacji oświetlenia w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Część rozpoczętych wiosną prac, która została zawieszona z powodu ograniczeń związanych z COVID-19 znalazła czas właśnie w okresie wakacyjnym. Podobnie rzecz działa się z planowanymi pracami modernizacyjnymi na ten okres.

Zarządy budynków wielorodzinnych najczęściej zaczynały modernizację oświetlenia od wymiany opraw oświetleniowych starego typu na oprawy LED wewnątrz klatek schodowych. Stosowali oprawy z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Motywowali swój wybór zwiększeniem komfortu i wygody mieszkańców. W końcu zapalenie światła, gdy mamy „ograniczone” ręce wnosząc np. zakupy, przestało być problemem. Oprawy z czujnikiem ruchu włączają się same po wykryciu ruchu, odprowadzają mieszkańca do drzwi i gasną, gdy ten wejdzie do mieszkania. Nie trzeba już nerwowo szukać włącznika światła.

Czujnik zmierzchu natomiast to gwarancja, że oprawa nie zaświeci się, gdy na klatce schodowej będzie jasno. Dzięki temu energia elektryczna nie będzie zużywana niepotrzebnie. Moc znamionowa opraw LED polecanych na klatki schodowe jest kilkukrotnie niższa od posiadanych tradycyjnych opraw żarnikowych. Ilość światła z 60W żarówki żarnikowej otrzymamy stosując oprawę LED o mocy 8W. Zużycie energii jest kilkukrotnie niższe. Czujnik ruchu i czujnik zmierzchu to dodatkowe ograniczenie zużycia energii więc rachunki za energię elektryczną mogą zmniejszyć się nawet do 90% przy nawet 20-krotnie zwiększonej żywotności opraw.

Eliminacja włączników ograniczyła również ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii. Jest to w dzisiejszej dobie również istotny argument wpływający na decyzję o wymianie opraw oświetleniowych w budynkach, zwiększający bezpieczeństwo mieszkańców.

Kolejną, często realizowaną przez nas modernizacją oświetlenia były prace związane z wymianą oświetlenia piwnicznego. Dobierając oprawy do piwnic z czujnikiem ruchu zarządcy nieruchomości zwracali uwagę na rodzaj czujnika oraz na konstrukcję i rodzaj tworzywa z którego wykonana jest obudowa. Zależało im aby oprawa była odporna na ataki wandalizmu.

 

Numeracja porządkowa nieruchomości

 

Oświetlenie w budynkach wielorodzinnych to również wymóg oznaczenia ich numerem porządkowym. Polsce regulują go 3 akty prawe :

  • Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 28 października 2004 r. w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości.
  • Prawo geodezyjne i kartograficzne – ustawa z dnia 17 maja 1989r.
  • Ustawa z dnia 4 marca 2010r o infrastrukturze informacji przestrzennej

 

Szczegółowe informacje zawarte są w poniższym materiale :

 

Po wykonaniu modernizacji oświetlenia wewnętrznego Zarządy budynków wielorodzinnych decydowały się również na oświetlenie LED w garażach podziemnych oraz zewnętrzne, oświetlające chodniki i tereny zielone wokół nieruchomości. Zapewniają one komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom w drodze do domu.

Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje opraw do garaży podziemnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie opraw posiadających czujnik ruchu. Dzięki temu, kiedy samochód wjedzie do garażu, oprawa włączy się a kiedy mieszkaniec wysiądzie z samochodu i opuści parking, zgaśnie. Zapewnia to znaczne oszczędności w rachunkach za energię elektryczną i bezpieczeństwo bez szukania i dotykania włącznika.

Oprawy parkowe LED doskonale oświetlają otoczenie (świecą dookoła) jednocześnie ograniczając emisję światła do góry. Jest to wymóg uregulowany normą EN 13201-5, a szczegółowe informacje znajdują się w załączniku do rozporządzenia WE 245/2009 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R0245&from=PT ) Oprawy parkowe w większości posiadają symetryczny rozsył światła.

Oprawy uliczne bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko jako oświetlenie dróg. Można nimi również oświetlić pobliski parking, plac, ścieżki rowerowe czy chodniki.

Oświetlenie zewnętrze jak i to w garażach podziemnych docenimy najbardziej jesienią i zimą, kiedy dni stają się bardzo krótkie, dlatego na wymianę tego rodzaju oświetlenia Zarządy decydowali się już w wakacje, kiedy to panują przyjemne dla prac na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Nie każdy wie, że oprawy zewnętrze z tradycyjnymi źródłami światła pobierają zazwyczaj 30% więcej prądu niż wskazuje nominalna moc zastosowanego w nich źródła. Przy wymianie na nowoczesne oprawy LED można zredukować pobór prądu nawet 8-krotnie. Nie ma tu konieczności wymiany całych słupów i nie musi być to kosztowna inwestycja.

Podsumowując: oświetlenie LED to nie tylko komfort użytkowania. To przede wszystkim energooszczędność, bezpieczeństwo i ekologia przy zachowaniu najnowocześniejszych trendów i designu.

Pozdrawiamy

Zespół Voltea