Bądźmy świadomi !
1.Według raportu WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, z 2018 roku co czwarty, przedwczesny zgon na świecie spowodowany jest funkcjonowaniem w zanieczyszczonym środowisku. 2. Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej, zanieczyszczone powietrze prowadzi do przedwczesnej śmierci 44 tys. Polaków rocznie. 3. W Polsce jest aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.
Niestety liczby są dla nas bezlitosne. Żeby pokazać skalę problemu wystarczy przytoczyć kilka danych liczbowych. Co roku z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem w pomieszczeniach, umiera ponad 4 miliony ludzi na świecie a prawie drugie tyle zgonów związanych jest z zewnętrznymi zanieczyszczeniami powietrza. Smog, to nie tylko zjawisko wizualnie widoczne. To głównie niewidoczne w powietrzu tlenki siarki, tlenek azotu, cząstki stałe (pyły zawieszone) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są rakotwórcze. Smog to problem nie tylko seniorów, ale nas wszystkich. Zanieczyszczone powietrze to innymi słowy „po cichu skradający się zabójca”. Dlaczego? Bo może przyczynić się do rozwoju wielu chorób takich jak: – alergie – oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do zachwiania równowagi immunologicznej naszego organizmu. To z kolei może wywołać reakcje obronne w postaci nadwrażliwości na różne substancje. – choroby układu oddechowego, w tym astma, którą smog może wywołać lub jeśli ktoś już choruje, nasilać objawy choroby – choroby nowotworowe – choroby serca i układu krążenia Oprócz działania chorobotwórczego zanieczyszczone powietrze może powodować również różne niedogodności, np. pogorszenie koncentracji, bóle głowy, zmęczenie, osłabienie naszej odporności, podatność na infekcje. Smog, to nie tylko problem środowiska zewnętrznego ale również powietrza w naszym mieszkaniu, domu czy miejscu pracy. Czy zdajemy sobie sprawę z tego ,że zanieczyszczenie powietrza w zamkniętych pomieszczeniach jest kilkukrotnie większe niż na zewnątrz ? Tak, nawet o 30% . Możemy z tymi informacjami zrobić co uważamy. Zapewne część z nas przejdzie, po przeczytaniu tych słów, do porządku dziennego i nie zmieni nic. Druga połowa natomiast zatrzyma się na chwilę, przeanalizuje te słowa i powie: „Nie chce żyć w takich czasach, w których nie mam wpływu na czystość powietrza i moje zdrowie. Chce żyć długo w pełnym zdrowiu! Musi być sposób na to, aby te wskaźniki poprawić!” W pierwszym momencie myślimy: „No tak, ale co ja mogę sam jeden zrobić?” Otóż właśnie! Możesz zrobić bardzo wiele i to naprawdę niewielkim kosztem!
Poznaj możliwości naszych oczyszczaczy (kliknij tutaj)
5. Dbaj o stan pieca w swoim domu oraz o jakość paliwa, jakie do niego dostarczasz. Jeśli szukasz dofinansowania w tym temacie warto wejść na internetową witrynę rządową www.czystepowietrze.gov.pl gdzie opisane są możliwości otrzymania dofinansowania.
6. Rób więcej zakupów przez internet. Tutaj zyskasz podwójnie. Po pierwsze zaoszczędzisz na paliwie oraz przyczynisz się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
7. Segreguj śmieci oraz inwestuj w produkty wielorazowego użytku. Takich sposobów jest dużo więcej. Myślę, że sami jesteśmy w stanie dopisać do tej listy przynajmniej 3 trzy dodatkowe działania. To jak? Będziemy wspólnie obchodzić co roku Dzień Czystego Powietrza, który przypada 14 listopada? Życzymy wszystkim, aby codziennie, małymi krokami, wcielali w życie działania mające na celu poprawę stanu naszego powietrza. To wszystko w naszym wspólnym interesie, bowiem czyste powietrze oznacza wygraną o nasze zdrowie!
Pozdrawiamy
Zespół Voltea