Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szerokie zastosowanie ma oświetlenie LED. Jest ono wykorzystywane nie tylko do oświetlania pomieszczeń (z czego lampy LED są najbardziej znane), ale oprócz tego ma również nieco bardziej wyspecjalizowane przeznaczenie. Jednym z obszarów, w którym wykorzystywana jest technologia LED jest kosmetyka.
Światło lampy LED ma za zadanie dostarczyć komórkom niezbędnej energii. Celem przeprowadzanego zabiegu jest przede wszystkim poprawa ukrwienia komórek, przywracając skórze jej wypoczęty wygląd. Zabiegi światłem mają spowalniać procesy starzenia się skóry oraz niszczyć bakterie wywołujące zmiany trądzikowe. Oprócz tego zadaniem zabiegu jest zmniejszenie przebarwień i stymulowanie procesów odnowy skóry. Wyróżniamy zabiegi prowadzone z użyciem światła niebieskiego, czerwonego lub mieszanego. Światło niebieskie hamuje rozwój stanów zapalnych i niszczy bakterie. Jest zatem stosowane przy leczeniu trądziku. Światło czerwone natomiast zwiększa aktywność i metabolizm komórek, pobudza krążenie krwi, a dzięki poprawie elastyczności skóry, działa przeciwzmarszczkowo, opóźniając tym samym oznaki starzenia.
Energia emitowana przez lampy LED wnika głęboko w skórę, a w wyniku jej działania dochodzi do reakcji biologicznych i chemicznych. W rezultacie można zauważyć wzrost metabolizmu komórkowego, pobudzenie melaniny oraz wydzielenie tlenku azotu. Jednorazowy zabieg trwa od 20 do 60 minut i jest całkowicie bezbolesny. Aby osiągnąć pożądane rezultaty konieczne jest przeprowadzenie 6-20 zabiegów, w zależności od obecnej kondycji skóry.
Terapie z wykorzystaniem lamp LED cieszą się rosnącą popularnością. Należy jednak zaznaczyć, że powinno się z nich korzystać w ściśle określonych sytuacjach. Głównymi wskazaniami do zabiegu są zmarszczki, rozszerzone pory, zanieczyszczenia skóry, rozszerzone naczynka krwionośne, a także wysuszona i wiotka skóra na ciele.