Voltea +48 52 320 11 36

Wraz z początkiem marca 2021 roku w życie weszły zupełnie nowe oznaczenia energetyczne dla sprzętów RTV i AGD. Nowe etykiety mają być zdecydowanie łatwiejsze w odczycie, co umożliwi wybór najbardziej wydajnego urządzenia dla swoich potrzeb.

Etykiety energetyczne, z jakimi spotykaliśmy się dotychczas są znane od ponad 20 lat. Ich zadaniem było informowanie konsumentów, jaką wydajnością charakteryzuje się konkretne urządzenie. Stosowane oznaczenia miały w znaczącym stopniu zachęcać wytwórców sprzętów RTV i AGD do stosowania możliwie najnowocześniejszych technologii dbających nie tylko o wysoką sprawność urządzeń, ale również o ich znakomitą wydajność. Z czasem zaczęto stosować tak zaawansowane rozwiązania, że pierwotnie przyjęte oznaczenie “A” przestało być wystarczające. Właśnie dlatego najbardziej wydajnym sprzętom nadawano klasę energetyczną “A+”, “A++”, lub nawet “A+++”. Wprowadzone oznaczenia mogły być dezorientujące dla klientów.

Co się zmienia?

Z początkiem marca 2021 oznaczenia “A+++” zaczną być stopniowo wycofywane z rynku na rzecz zupełnie nowej klasyfikacji. Nowe oceny mają być zdecydowanie łatwiejsze w odczycie, gdyż od tej chwili będą to jedynie litery od A do G, gdzie A oznacza sprzęt najbardziej wydajny energetycznie.

Nowością jest także umieszczenie na etykiecie niewielkiego kodu QR. To właśnie za jego przyczyną (i z wykorzystaniem specjalnej aplikacji na smartfona) użytkownik może otrzymać dodatkowe i niezależne informacje dotyczące oznaczeń.

Jakie sprzęty podlegają zmianom?

W pierwszej kolejności nowe etykiety wprowadzono do urządzeń, takich jak lodówki, zamrażarki, zmywarki, pralki, pralko-suszarki, telewizory oraz monitory. Od 1 września 2021 nowym etykietom podlegają również lampy oraz żarówki. Bardzo ważną informacją jest fakt, że sprzęty ze starymi oznaczeniami klas energetycznych nadal można spotkać na rynku. Urządzenia wyprodukowane przed wprowadzonymi zmianami posiadają bowiem jeszcze stare etykiety. Dopiero sprzęty wprowadzane na rynek po zatwierdzonych zmianach podlegają już nowym oznaczeniom.